witaj na www.zamojszczyzna.com.pl
   
 

III Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny
"Eurofolk" 2004

 

III Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "EUROFOLK - Zamość 2004" odbył się w dniach 20 - 25 lipiec 2004r.

Na trzeci Eurofolk przyjechały następujące zespoły:

"Wa Ethnic Folklore Group of Yunnan" - Chiny
"The Arizona Pride Cloggers" - USA
"Nagata Memorial College Maori Cultural Group" - Nowa Zelandia
HKUD "Hercegovac" - Bośnia i Hercegowina
"Veseli Gutsulyata" - Ukraina
"Makedonia - Kozani" - Grecja
ZPiT "Zamojszczyzna" - Polska - gospodarz festiwalu
 

Gościnnie wystąpił zespół "Swoją Drogą" - Polska


Program uroczystości

21.07.2004
- Koncerty festiwalowe - Rynek Wielki

22.07.2004
- Barwny korowód wszystkich zespołów ulicami miasta na Rynek Wielki
- Koncerty festiwalowe - Rynek Wielki
- Konferencja prasowa w Hotelu "Orbis"
- Spotkanie przedstawicieli zespołów z władzami miasta Zamościa

23.07.2004
- Koncerty festiwalowe - Rynek Wielki
- Koncerty kapel ludowych
- Pokaz układania bukietu folkowego
- "Swoją Drogą" - zespół folkowy

24.07.2004
- Koncert kapel ludowych
- Koncerty festiwalowe - Rynek Wielki
- koncerty kapel ludowych

25.07.2004
-
Rynek Wielki - uroczysty koncert zamykający festiwal

Prowadzenie koncertów:

Joanna Matwiejczuk, Andrzej Lewczyk,

Wreszcie, kiedy zakończono przygotowania, ustalono program festiwalu, a zaproszone zespoły przyjechały do Zamościa, Gospodarze przystąpili do realizacji zamierzeń.

Pierwszego dnia zespoły z Chin i Nowej Zelandii zaprezentowały swoje programy. Tańce dla Polaków egzotyczne, były oglądane z wielkim zainteresowaniem. Ciekawe były stroje, instrumenty, układy taneczne i sami tancerze, tak różni od Polaków. Jednak szybko nawiązano przyjaźnie i wszyscy czuli się ze sobą wspaniale i razem bawili się.

W czwartek kierownicy zespołów i delegacje tancerzy udały się do Urzędu Miasta w Zamojskim ratuszu, gdzie spotkały się z Panią Marią Gmyz przewodniczącą Rady Miasta Zamość.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych spod Zamojskiego Domu Kultury wyruszył pochód wszystkich zespołów w kierunku Starego Miasta. Na Rynku Wielkim wszyscy zaproszeni tancerze z tancerzami z "Zamojszczyzny" zatańczyli na płycie rynku poloneza, który, można tak powiedzieć tradycyjnie został odtańczony na rozpoczęcie III Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "EUROFOLK - Zamość 2004"

Wieczorem w hotelu "Orbis" w Zamościu odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył Pan Jerzy Chmiel Szef Polskiej Sekcji C.I.O.F.F., kierownicy zespołów i organizatorzy festiwalu.

W piątek koncerty na Rynku Wielkim rozpoczęły się zgodnie z planem o 18:00. tańczyły po kolei "Zamojszczyzna", Ukraina, Bośnia i Hercegowina, USA, "Zamojszczyzna", a na zakończenie dnia zagrał zespół folkowy "Swoją Drogą". Bardzo późnym wieczorem, po pracowicie spędzonym dniu, wszyscy członkowie zespołów i organizatorzy spotkali się na ognisku w OHP przy ul. Kilińskiego. Pieczono kiełbaski, zajadano bigos, a po krótkim odpoczynku znów śpiewano i tańczono.

Zamościanie zostali "wymieszani" z gośćmi i bez ludowych strojów stali się jednością. Ponieważ wszyscy od lat tańczą w swoich grupach - nauka nowego tańca nie sprawiła nikomu większych trudności, a prowadzili go tancerze z Zamościa. Bawiącej się młodzieży trudno było zgadnąć skąd kto jest.

Zespół z Nowej Zelandii zdobył sympatię wszystkich. Z ogromnym zainteresowaniem słuchano ich pieśni, o przodku, który pływał na grzbiecie wieloryba, pieśni o ich stwórcy, pieśni zalotnej dziewczyn do chłopców, pieśni żałobnej, czy pieśni wojennej wykonywanej najpierw przez kobiety, a potem przez mężczyzn. W trakcie śpiewania pieśni żałobnej i wojennej ich twarze zmieniały się i przybierały coraz bardziej groźny wyraz, co oglądano z ogromną uwagą.
Wprawdzie ich taniec ograniczał się do małych kroczków, lecz ich ekspresyjny śpiew powodował wiele emocji zarówno wśród widowni, jak i wśród samych wykonawców, niektóre z tancerek w czasie pieśni o stwórcy płakały na scenie, co bardzo wpływało na emocje widza.

Niedzielny wieczór zapowiadał się dość ciekawie, bo w trakcie koncertu miano ogłosić, kto został miss i mister festiwalu, czyli ulubiona i ulubieniec publiczności, bowiem to widzowie swoimi głosami mieli zdecydować, kto otrzyma te tytuły. A zostali nimi przedstawiciel Nowej Zelandii oraz przedstawicielka z Chin

Koncert finałowy zakończył się, ale wieczór trwał nadal. Goście i gospodarze wspólnie bawili się na dyskotece, zorganizowanej na terenie OHP przy ul. Kilińskiego w Zamościu.

Urywki z gazet...

GAZETA WYBORCZA LUBLIN - "Rynek tańczący"

"...Zamojski festiwal odbywa się dzięki tradycji, jaką w Zamościu stworzył Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" działający od 1985r..."

Tygodnik Zamojski - "Folk bez granic"

"Zamość. Ponad 300 muzyków i tancerzy z całego świata wzięło udział w festiwalu Eurofolk 2004..."
"...Rekord padł w niedzielę, kiedy to koncert finałowy na Starówce obejrzało kilka tysięcy osób. Organizatorom festiwalu (Stowarzyszenie Przyjaciół ZPiT Zamojszczyzna z Jolantą Kalinowską-Obst na czele) należą się wielki brawa za zorganizowanie tak udanej imprezy..."

 

  Zespół Pieśni i Tańca "ZAMOJSZCZYZNA" Oficjalna Strona Copyright © 1985-2007 ZPiT "ZAMOJSZCZYZNA"