witaj na www.zamojszczyzna.com.pl
   
 

I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny
"Eurofolk" 2002

 

I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "EUROFOLK - Zamość 2002" odbył się w dniach 21 - 26 sierpnia 2002r.
Wzięły w nim udział następujące zespoły:

LA COTE CHALONNAISE - Francja
OKUD "BUDUĆNOST" - Jugosławia
KIS DUNA - Węgry
RADOŚĆ - Ukraina
ZPiT "ZAMOJSZCZYZNA"

Program uroczystości:

22.08.2002
- przemarsz zespołów ulicami Zamościa
- uroczyste otwarcie festiwalu

23.08.2002

- koncert festiwalowy - Rynek Wielki

24.08.2002

- koncert festiwalowy - Rynek Wielki
- zabawa folkowa

25.08.2002

- koncert festiwalowy - Rynek Wielki
- inne atrakcje artystyczne

Prowadzenie koncertów:

Joanna Matwiejczuk, Andrzej Lewczyk,
Katarzyna Aleksandrowicz, Andrzej Grabowski

21.08.2002r o godz. 22:00, kiedy wszystkie zespoły przyjechały już na festiwal, odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu w hotelu "ORBIS" w Zamościu. Na miejsce przybyły delegacje wszystkich zespołów i ważne osobistości. W czasie otwarcia festiwalu zespoły spotkały się z prezydentem miasta Zamościa - Markiem Grzelaczykiem - wymieniono okolicznościowe upominki.

Pierwszego dnia festiwalu (22.08.2002) gdy wybiła godz. 17:00 wszystkie zespoły, biorące udział w I zamojskim Eurofolku zebrały się przed Zamojskim Domem Kultury, aby kolorowym i roztańczonym korowodem przejść ulicami Zamościa. O godz. 18:00 na Rynku Wielkim w Zamościu odbyło się uroczyste i oficjalne otwarcie festiwalu, w którym wzięły udział wcześniej już wymienione zespoły.

W trakcie dalszych dni i koncertów, które odbywały się na Rynku Wielkim poszczególne zespoły zdobywały serca zamojskiej publiczności, z dnia na dzień, podczas kolejnych występów przybywało coraz więcej publiczności.
Zespół z Francji zasłynął oryginalnym tańcem, śpiewem i winem, którym częstował "dorosłą" publiczność.
Dużym zainteresowaniem cieszył się zespół z Węgier - "Kis Duna". Zamojskiej publiczności najbardziej podobały się wyczyny tancerzy węgierskich, którzy pod melodię wygraną przez swoją kapelę, wystukiwali przemyślne rytmy, stukając obcasami o scenę, klaszcząc w dłonie, uderzając dłońmi po cholewach butów i udach. Cały ten popis dzięki ciekawej choreografii (kolejności uderzeń), rytmom synkopowym, dużej dynamice i iście równym wykonaniu przez tańczących, wywarł wielkie wrażenie na oglądających.

W dniu 24.08.2002r wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu świetnie bawiły się na wieczorku folkowym, który bardzo zbliżył do siebie wszystkich uczestników, a ponieważ rzecz dzieje się w Polsce, to zabawę folkową rozpoczęto polonezem.

W trakcie koncertu "POMOC DLA WSI" w ramach festiwalu tańczyła "Zamojszczyzna" i inne zespoły.

Gościnnie na Eurofolku wystąpiły zespoły:

NO TO CO
PANKHARITA
DREWUTNIA
PRZĄŚNICZKI

 

Kiedy na scenie ostatniego dnia zatańczył ostatni zespół, a brawom nie było końca, każdy żałował, że to już koniec, ale w sercach tliła się iskra radości, bo za rok znowu Eurofolk, tym razem już II.

 

 

 

  Zespół Pieśni i Tańca "ZAMOJSZCZYZNA" Oficjalna Strona Copyright © 1985-2007 ZPiT "ZAMOJSZCZYZNA"